Drum Ünitesi Nedir

Gönderildiği yer: BLOG 26

Drum Ünitesi NedirLazer yazıcılarda yazı ve şekilleri kâğıt üzerine aktaran silindir şeklindeki parçaya drum ünitesi (görüntü tamburu) denir. Drum genelde toner ile bütünleşik iken bazı yazıcılarda toner kartuşu ve drum ünitesi ayrı ayrı konumlandırılmıştır. Yeşil, mavi, mor renklerde üretilen drum, görüntü tamburu olarak ta adlandırılmaktadır.

OPC Drum (Organic Photo Conductor)

Silindir şeklindeki OPC Drum parçasının ana malzemesi alüminyum silindirdir. Bir dizi işlemden geçen alüminyum silindir ışığa duyarlı çok ince iki ya da üç katman ile kaplanır ve silindir başlarına dönüşü sağlayan çarklar monte edilerek kullanıma hazır hale getirilir. Petrokimyasal türevi foto iletken bu katmanlar; UCL (Under Coating Layer), CGL (Charge Generation Layer) ve CTL (Charge Transport Layer). Drum rengini bir mikrondan daha ince CGL katmanında kullanılan organik kimyasal bileşenlerden alır. Drum renginin kalite ve performans üzerinde doğrudan etkisi yoktur.

OPC Drum, laser baskı teknolojisinin en önemli elemanıdır. Toner haznesinden yola çıkıp bileşenlerden geçerek kâğıt üzerine yapışan toner tozlarının toner haznesi ile kâğıt arasında yaptığı bu yolculukta uğradıkları son nokta opc drum bileşenidir. Drum ünitesi (görüntü tamburu) yazı ve şekillerin kâğıt üzerine aktarılmasını sağlayan bu muhteşem sistemin en önemli parçasıdır. Silik ya da lekeli bir çıktı olmaması için opc drum bileşenin kusursuz olması gerekir.

Drum Ünitesi Ömrü

Drum ömrünü etkileyen çeşitli faktörler vardır. Silindir şeklindeki opc drum parçasının katmanlarından yukarıda bahsetmiştik. Yansıtıcıdan gelen ışığın CGL katmanına geçmesine izin veren en dıştaki CTL katmanı yaklaşık 20 mikron kalınlığında olup şeffaftır. Baskı esnasında toner tozları ve kâğıt ile temas edip etkileşime geçen bu katman zamanla aşınır ve yıpranır. Her ne kadar en dış katman olması hasebiyle dış etkenlerden en çok CTL katmanı etkilense de, şarj deşarj sırasında oluşan gerilimden ve laser ışınlarından UCL ve CGL katmanları da etkilenir ve zamanla yıpranarak fonksiyonlarını yitirir.

Baskı esnasında dönen drum kâğıt ve toner ile etkileşime geçer ve sürtünme oluşur. Bu sürtünmenin drum üzerindeki etkisi, baskıda kullanılan kâğıt ve toner tozu kalitesi ile doğrudan ilintilidir. Kalitesiz ya da düşük kalitede üretilmiş kâğıt ve toner, drum üzerinde aşırı aşınmaya ve yıpranmaya neden olurlar. Öte yandan, sıcak, nem, toz gibi dış faktörlerden drum ünitesi olumsuz etkilenir.

DİKKAT! Görüntü tamburu drum ünitesini asla yüksek ışığa maruz bırakmayınız.

Bütün elektronik aletlerde olduğu gibi drum ünitesinin de belirli bir ömrü vardır. Üreticiler toner gibi drum ünitesinin de baskı sayısını kullanım kılavuzunda yazarak tüketiciye bildirmektedirler. Genelde birkaç toner değiştirdikten sonra drum ünitesinin kullanım süresi dolmuş olur. Bazı drum üniteleri, ömrünü üzerlerinde takılı chip ile takip ederken bazıları da çıktı esnasında görüntü tamburunun her bir dönüş turunu referans alırlar. Drum ünitesi ömrü bitmeye yakın olunca yazıcı ekranında “drum ünitesini değiştirin” ya da “görüntü tamburunu değiştirin” uyarısı çıkar. Drum ile toner kartuşun tümleşik olduğu lazer yazıcılarda zaten her toner değiştiğinde drum da otomatik değişmiş olur.

DİKKAT! OPC Drum oldukça hassastır. Yukarıda da bahsedildiği gibi alüminyum tabaka üzerine sıvanan katmanlar saç telinden çok çok daha incedirler. Hafif bir darbede bu katmanlar zarar görecektir. Drum ünitesini darbeye karşı koruyunuz ve drum yüzeyine asla dokunmayınız.

DİKKAT! Toner bittikten sonra toneri sallayarak çıktı almaya çalışmak drum üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Katiyetle toneri sallayarak fazla çıktı almaya çalışmayınız.

NOT: Darbe ile zarar gören ya da aşınma ve yıpranma ile fonksiyonlarını kaybeden opc drum katiyetle onarılamaz. Muhakkak yenisi ile değiştirilmelidir.

NOT: Vakti geldiğinde eğer drum ünitesi (görüntü tamburu) değiştirilmez ise çıktılar silik olur.

Drum Ünitesi Değiştirme

BROTHER, OKI, LEXMARK, EPSON markalı lazer yazıcılarda genelde toner kartuşu ile drum ünitesi (görüntü tamburu) ayrı ayrı konumlandırılmıştır. HP, CANON, SAMSUNG, XEROX markalı yazıcılarda ise ekseri drum ile toner tümleşiktir. Ancak, bu yazıcıların da bazı modellerinde drum ünitesi tonerden ayrıdır.

Eğer drum ile toner tümleşik ise her toner değiştiğinde drum da otomatik olarak değişmiş olacaktır. Eğer drum ünitesi ile toner kartuşu ayrı ayrı ise toner bittiğinde sadece toner, drum ömrü bitince de drum değiştirilir. Genelde birkaç toner değiştikten sonra drum ömrü de bitmiş olur, yazıcı drum hatası verir ve yazıcı ekranında “drum ünitesini değiştirin” uyarı çıkar.

Drum ünitesi iki şekilde değiştirilir. Ya orjinal drum ünitesi sipariş edilir ya da muadil drum ünitesi satın alınır. Orjinal drum ünitesi fiyatları oldukça yüksektir. Her ne kadar orjinal drum ünitesi performansı elde edilemese de muadil drum ünitesi uygun fiyatı ile bir alternatif oluşturmaktadır. Birçok yazıcının muadil drum ünitesi piyasada mevcuttur. Öte yandan, orjinal drum ünitesi bakım ve onarımdan geçirilerek yenilenir ve tekrar kullanıma hazır hale getirilir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Lazer yazıcıların drum ünitesi fiyatları farklı farklıdır.

NOT: Renkli lazer yazıcılarda her bir renk Siyah (Black), Mavi (Cyan), Sarı (Yellow), Kırmızı (Magenta) için ayrı ayrı drum ünitesi mevcuttur. Siyah Beyaz Lazer Yazıcılarda ise tek drum ünitesi bulunur.

Drum Ünitesi Temizleme

Drum Ünitesi (görüntü tamburu) bakım ve onarımı çok hassas bir işlemdir. Bu işlem profesyonel teçhizat ve uzman ekip tarafından yapılmalıdır. Yanlış işlem hem drum ünitesi hem de lazer yazıcı üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Drum Ünitesi Nasıl Çalışır

Lazer Yazıcılarda yazı ve şekillerin toner ve drum aracılığı ile kâğıt üzerine aktarılması pozitif (+) ve negatif (-) yüklerin birbirlerini itmesi ve çekmesi prensibine göre çalışır. Yazıcıya tümleşik LASER ve toner kartuşun ya da drum ünitesinin bir parçası PCR bu işlemi ayarlar. PCR (Primary Charge Roller) opc drumı pozitif (+) ya da negatif (-) yük ile yükler. LASER drum üzerine yansıyarak sadece yazı ve şekillerin geldiği bölgelerin yükünü (+/-) terse çevirir. Drum, laser ışınlarının yansıdığı yazı ve şekillerin denk geldiği bölgelerde, DR (doctor blade) yada MR (magnetic roller) tarafından zıt yükle yüklenen toner tozlarını yüzeyine çekerek tutar. Laser ışınlarının yansımadığı drum yüzeyinde ise opc drum ve toner tozu aynı yükle yüklü olacağında bu bölgelere toner tozu yapışmaz. Böylelikle sadece yazı ve şekillerin denk geldiği bölgeler toner ile kaplanmış olur. Drum üzerindeki bu toneri dönerek ters yüklü kâğıda sıvar. Fuserden geçen kâğıt preslenip yüksek ısıda fırınlanarak kurutulur. Bir sonraki işlem için drum deşarj edilir ve drum yüzeyi drum bıçağı WB (wiper blade) tarafından temizlenerek fazlalıklar atık toner haznesine (waste toner) atılır.

Drum hakkında genel, öz bilgiler atardık. Umarız faydalı olmuşuzdur. Soru ve önerileriniz için lütfen bize yazınız.

26 Responses

 1. Çağlar
  | Cevapla

  İzlemiş olduğum videolarda yazıcının drum hatası verdiği anlarda, yazıcı ayarlarından sıfırlandığını gördüm. Hali hazırda bulunan drum sıfırlanarak yeni durum gibi yazıcıya tanıtılıyor sanırsam, böyle yapılmasında bir zarar olur mu? yoksa yeni bir drum alarak değiştirmek mi gerekiyor?

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, yazıcı marka ve model nedir? Zira durum yazıcıya göre değişim gösterir.

 2. Çağlar
  | Cevapla

  Brother dcp 1511

  • admin
   | Cevapla

   Evet, yazıcı üzerinden yani menü ayarlarından DRUM Ünitesi sıfırlanabilir. Ancak bu yazılımsal sıfırlama olur. Fiziki olarak drum çıktı aldıkça yıpranmaktadır. Dolayısı zamanla çıktılar hem daha silik olur hemde verimlilik kaybı oluşur. Yeni drum ünitesi takıldığında bu kayıplar önlenmiş olur. Detaylı bilgi için; 05453584358

 3. Halil
  | Cevapla

  Merhaba brother dcp-7030 yazicımız var arada bir ‘drum error clean the corona wire ‘ uyarısı veriyordu son günlerde toner akmaya başladı ve artık sürekli bu uyarıyı veriyor yazıcı kendini açmaya çalışırken birden duruyor bu uyarı çıkıyor temizlememize rağmen devam ediyor. Yeni drum ünitesi mi almalıyız ya da içindeki silindiri değiştirmek yeterli olur mu yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, drum ünitesinin üzerinde sol köşede “corona wire”ı temizleyen yeşil bir parça var. Drum ünitesini çıkartıp o yeşil kolu sağa sola hızla 10-20 kere hareket ettirip görüntüleme birimini tekrar yazıcıya takınız. İyi çalışmalar.

 4. Necmi
  | Cevapla

  Şu ana kadar drum konusunda bulduğum en Açıklayıcı bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Lexmark E120 laser Bastığı son 4 satırı ıkınci kez basar anlattığınıza göre bıçak drumu temizlemez yapışıp kalanlar 2.kez tekrardan basılır
  drum temizledim bıcağı temizledim hata devam eder öneriniz

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, çıktının resmini çekip 05453584358 nolu whatsappa atarmısınız. Öncelikle teknik birimimiz görüntü üzerinden hatanın kaynağını tespit etsin. Çözüm önerimizi hatanın kaynağının tespiti ile bildirelim..

 5. kale
  | Cevapla

  merhaba 8 yıl önce sıfır olarak aldığım oki mb451 var, toplamda 2500 sayfa çıktı aldım ama artık çok silik çıkarıyor , 2500 sayfa hiçbirşey değil bu yazıcı için! drumda bir sıkıntı olma olsalığı olabilir mi? bıçağı filan temizledim onunla ilgili bir problemi yok. yorumunuz ne olur? eskime bir sebep olabilir mi?

  • admin
   | Cevapla

   Merhaba Drum Üniteniz 25.000 Sayfa kapasiteli olup Kullandığınız toneri kontrol etmenizi öneririz.İyi günler

 6. İsimsiz
  | Cevapla

  Yazıcım sayfasının yalnızca sol kenarına yaxıdıroyor. Sol yukarıdan sol aşağıya doğru. Sayfanın diğer kısımları yok. Neden yapıyor olabilir.

  • admin
   | Cevapla

   Yazıcınızın Marka ve Modeli nedir.

 7. Oguzhan
  | Cevapla

  Merhaba kyocera 3540dn lazer yazıcı ekranında “mk yı değiştirin” uyarısı var. Çıktılar silik çıkıyor. Drum ünitesini mi değiştirmem gerekiyor ?

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, Fuser ve Drum gibi ünitelerin ömrü bitince bu hata ekrana gelir. Ya yeni sarf malzeme satın alabilirsiniz ya da servis menüsünden sayaçları sıfırlayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

 8. türkoğlu
  | Cevapla

  merhabalar oki B432dn yazıcı aldım demo toner bitti yeditepe firmasından muadil toner aldım demo toner bittikten sonra aldığım muadil toneri taktım 1 hafta sonra drum ünitem arıza yaptı ne yaptı isem olmadı muadil drum ünitesi aldım aynı toner ile çalışmya başladı ve drum ünitesi şimdiden çizgli çıkmaya başladı kullandığım muadil toner arıxalı olabilirmi yeditepeden aldığm toner

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, Oki yazıcılarda TONER ve DRUM ayrı ayrı konumlandırılmıştır. Kağıt üzerine baskı yapan drum ünitesinin içerisinde tozu drum OPC drum üzerine saran DEVELOP ROLLER (merdane) mevcut. Develop roller dönerken fazla tozu DOCTOR BLADE (bıçak) sıyırır. Eğer toner tozu kalitesiz ise bıçak üzerinde kısa zamanda TORTU oluşur. Oluşan tortu merdanede çizikler yapar ve o çizikler bakıya yansır.
   ÇÖZÜM; Evvela drum üniteleriniz bakımdan geçirilerek normal hale getirilmelidir. Devamında kaliteli toz içeren tonerle devam etmelisiniz ki, birdaha benzer sorunlar ile karşılaşmayınız. Ayrıca TONER TOZU nemli ortamları sevmez. Yazıcının bulunduğu ortam kuru hava ile dolu olmalıdır. Eğer nem varsa ortamı sık sık havalandırınız. İyi çalışmalar.

 9. huseyin
  | Cevapla

  Merhaba
  Samsung lazer yazıcım var. Cihazdan ilk baskı aldıgımda çok temiz çıkıyor fakat arkasında çıkan 2 sayfada ilk sayfanın silik görüntüsü oluyor. Bu neden olur.

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar,
   Yazıcının model numarasını yazarmısınız.

 10. seyma
  | Cevapla

  Merhaba,
  OKI MB472 yazıcımız var, iş yerinde 4 yıldır kullanılıyor, mayısta işe başladm yazıcı silik ve özellikle kağıdın sağ tarafı baştan aşağı silik yazıyordu, bilgisayarcı temizleme yaptı geçici çözüm oldu aynı sorun her ay devam etti, başka yere baktırdık; temmuzda muadil drum ünitesi ve toner(dolum değil) aldık, 4 ay toner ve drumu sıkıntısız kullandık, ekim ayında toner dökmeye başladı, zımba teli drumu deldi denildi yeni drum ve toner aldık başta iyiydi 1 hafta snra silik ve A4 kagıdın sağ tarafı yukardan aşağıya kadar silik yazıyordu drumu iadeye gönderdi yeni tonerle birlikte drumu taktık yine aynı sorun devam ediyor, çözümler geçici gibi oluyor asıl sorun nedir, daha önce bakan yerler okı servisi değildi, teşekkürler..

  • admin
   | Cevapla

   Şeyma Hanım, iletişim bilgilerimizdeki telefonlardan bize ulaşabilirmisiniz, soracağımız başkaca sorular olacak cevaplara göre sizi yönlendirelim.

 11. yasin
  | Cevapla

  canon c5030i renkli lazer yazıcı da 4 drum değiştirmek istiyorum. renkli drum ların özellikleri farklımı yoksa 4 tane drum alıp herbirine taksam olur mu

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, fotokopi grubuna dahil bir yazıcı. Çok hakim olduğumuz bir ürün değil. Ancak genel itibariyle drumların fiziki yapıları aynı olur, eğer farklı renge takarsanız sadece içinde renkler karışmış olur, tabi birde chip uyumu var! İyi çalışmalar.

 12. Fiko
  | Cevapla

  Selam m bu lazer yazıcılar en ufak kaç micron çıktı alınır benim 10 micron çıktı almam lazım var mı böyle bir yazıcı ?

  • admin
   | Cevapla

   Aleykümselam, maalesef konu hakkında teknik detay bilgimiz yok. Yardımcı olamadığımız için üzgünüz.

 13. İsmail
  | Cevapla

  Merhaba
  Brother HL-1111 için orjinal drum ömrü kaç sayfadır?
  teşekkürler

  • admin
   | Cevapla

   Merhabalar, 10.000 sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir